Katılımcı İSG Kültürü Sempozyumu

Risk Yönetim Derneği tarafından 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü'nde düzenlenen “Katılımcı İSG Kültürü Sempozyumu” ile ilgili notları İSG Haberle paylaştı.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü'nde Risk Yönetim Derneği tarafından düzenlenen "Katılımcı İSG Kültürü Sempozyumu" na dair önemli notları Ankara Çalışma Komitesi Başkanı Cuma Baz İSG Haber'e anlattı. 

Risk Yönetimi Derneği olarak her yıl 28 Nisan Dünya İSG Günü’nde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun o yıl için belirlediği tema doğrultusunda bir sempozyum düzenliyoruz.
Bu çerçevede iş kazası ve meslek hastalıklarında kaybettiğimiz çalışanlara saygı olarak 28 Nisan 2022 tarihinde Dünya İSG Gününde  “Katılımcı İSG Kültürü”  sempozyumunu online olarak gerçekleştirdik. Saat 09:00’da başlayıp saat 17:30’da sona eren sempozyumumuz kesintisiz olarak youtube kanalımızdan yayınlanmıştır.
Sempozyumumuza Ankara Büyükşehir Belediyesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İşyeri Hekimleri Derneği, İşyeri Sağlık Personeli Derneği ve Kamuda İş Güvenliği Uzmanları Derneği destekleyici kuruluş olarak destek vermişlerdir.
Sempozyumumuz, Risk Yönetimi Derneği (RİSKYÖN) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Gül GÜRSOY’un açılış konuşması ile başlamıştır. Derneğimiz adına yapılan bu konuşmanın ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çalışan Sağlığı Dairesi Başkanı Sayın Selami DUMAN, ILO Türkiye Ofisi Yönetişim ve Uyum Uzmanı Sayın Salih Gökçe GÖRGEÇ, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi, Eğitim ve İSİG Dairesi Başkanı Sayın Seyit ASLAN ve TİSK Endüstri İlişkileri ve Projeler Uzmanı Sayın Nurdan TOKAYLI kurumları adına 28 Nisan Dünya İSG Günü ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir.
Sempozyumumuz sunum yapılan dört oturum ve kapanış oturumu olmak üzere toplam beş oturum olarak düzenlenmiştir.
“Kamu Kurumlarında İSG Kültürü” başlıklı birinci oturumun başkanlığını derneğimiz Ankara Çalışma Komitesi üyesi ve ODTÜ öğretim görevlisi Dr. Murat Can OCAKTAN yapmıştır. Oturumda sırasıyla Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü İSG Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Rahime KAÇMAZ, Ankara Büyükşehir Belediyesi İSG Şube Müdürü Mustafa CAN, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı İGÇK Deniz Operasyonları Şefi Firdevs İLÇİ ve TEİAŞ İSG Müdürü Hüseyin ÖKELEK kurumlarında uyguladıkları İSG sistemleri ve çalışanların katılımı ile ilgili uygulamaları içeren sunumlar yapmışlardır.
“Üniversitelerde İSG Kültürü” başlıklı ikinci oturumun başkanlığını Ankara Üniversite’sinden Prof. Dr. Bülent Akay yapmıştır. Bu oturumda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İLHAN, Hacettepe Üniversitesi İSG Koordinatörü Doç. Dr. Zehra GÖK METİN, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mine Esin OCAKTAN, Başkent Üniversitesi İSG Biriminden Özgür OSMANAĞAOĞLU ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İSG Bölümünden Dr. Tahsin Aykan KEPEKLİ üniversitelerinde çalışanlar ve öğrencilerin katılımlarını da içeren İSG uygulamalarını içeren sunumlar yapmışlardır.
“Özel Kuruluşlarda İSG Kültürü” başlıklı üçüncü oturumun başkanlığını İşyeri Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Zuhal AKGÜN yapmıştır.  Bu oturumda sırasıyla FNSS İSG Yöneticisi Ulaş Semih YETİK, TUSAŞ İSG Şefi Gülsev AYDIN ÖZTOP, VIBRACOUSTIC Bursa ÇGS Müdürü Ülkü BOZKURT, TOFAŞ İşyeri Hekimi Dr. Bülent ASLANHAN ve Türk Traktör İSG Müdürü Selim ARUN kendi kuruluşlarında uyguladıkları İSG sistemlerini, çalışanların katılımı için kullanılan mekanizmaları ve dijitalleşme çalışmalarını içeren sunumlar yapmışlardır.
“Eğitimin İSG Kültürüne Katkısı” başlıklı dördüncü oturumun başkanlığını derneğimiz Ankara Çalışma Komitesi Üyesi ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suna Balcı yapmıştır. Bu oturumda ÇAŞGEM Çalıma ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Esra KARAMAN güvenlik kültürünün geliştirilmesinde eğitimin önemi ve eğitimde yeni yaklaşımlar konulu bir sunum yapmıştır.
“Sempozyum Sonuç Bildirgesi”  başlıklı son oturumda sempozyum düzenleme kurulu üyeleri her oturumda konuşulanlardan öne çıkanları belirtmişler ve teşekkür konuşması yapılmıştır. Sempozyum sonuç bildirgesi hazırlanıp medya aracılığı ile paylaşılacaktır.
Tüm sempozyum programı Risk Yönetimi Derneği YouTube sayfasından izlenebilmektedir. Bu vesile ile sempozyumumuza katılan/izleyen/takip eden/öneren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.  

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

02 May 2022 - 10:30 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.