Şiddete Sıfır Tolerans politika belgesi imzalandı

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası ILO C190 sayılı çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına ilişkin sözleşmelerini toplu iş sözleşmelerine uyarlıyor.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

HİZMET-İŞ Sendikası 22 Nisan 2022 tarihinde ILO C190 sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşmenin toplu iş sözleşmelerine uyarlanmasını içeren “Şiddete Sıfır Tolerans Belgesi” imzaladı. Törene; HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcıları Dr. Osman Yıldız ve Hüseyin Öz, Konfederasyona üye sendikaların Genel Başkan ve Yardımcıları, Hizmet-İş Sendikasının Genel Sekreteri Av. Oğuz Aksoy, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Hizmet-İş Sendikası Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkan Mahmut Arslan, işyerlerinde şiddet ve tacizle mücadelede HAK-İŞ Konfederasyonunun ve Hizmet-İş Sendikasının uzun yıllardır, toplumsal duyarlılığı ve bilinç düzeyini geliştirmeyi amaçlayan planlı bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Arslan, sözleşmenin, sadece toplu iş sözleşmesi yapılan üyeleri için değil, tüm çalışanlar için anlam ifade ettiğini söyledi.

"İLK KEZ HAK-İŞ YAPTI"

Genel Başkan Arslan, HAK-İŞ’in 7 Aralık 2021 tarihinde imzaladığı ‘Şiddete Karşı Sıfır Tolerans’ belgesinin sendikalar açısından yol gösterici olduğunu söyledi. Hizmet-İş Sendikasının da uzun süredir yürüttüğü çalışmaların sonucu olarak belgeyi imzaladığını söyleyen Arslan; “Türkiye, ILO’nun yüzüncü yılı toplantısında imzalanan C190 sayılı sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden olamadı ama bu sözleşmenin Türkiye tarafından imzalanması konusunda bizlere sorumluluk düştü” dedi. 

C190 sayılı sözleşmenin ilk önce HAK-İŞ tarafından sözleşmelere uyarlandığını belirten Arslan; “İşyerinde taciz ve şiddet konusu, diğer ihlaller gibi somut verilerin elde edilmesinin son derece zor olduğu bir durum. Bu açıdan bu sözleşmenin devletimiz tarafından imzalanması bir irade beyanı olacaktır. ‘Sözleşmeyi Türkiye imzalamadan biz neler yapabiliriz?’ tartışması yaptık. Toplu sözleşmelerimize C190 sayılı sözleşmenin uyarlanması ilk kez HAK-İŞ tarafından yapıldı. Sendikalarımızın, hukukçularımızın, toplu iş sözleşmesi uzmanlarımızın katıldığı uzun bir çalışmanın ardından bir metin ortaya çıkardık. Bu metni bütün üye sendikalarımıza gönderdik. Toplu iş sözleşmelerine mümkün olduğunca bu metnin yerleştirilmesi talebimizi de ilettik. Buradan bütün sendikalarımıza bir kez daha çağrı yapıyorum; küçük-büyük ölçekli tüm sözleşmelerimize bu metnin yerleştirilmesi konusunda çaba sarf edelim” diye konuştu.


“C190 TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN ANLAM İFADE EDİYOR"

Sözleşmede sadece kadına yönelik şiddetten bahsedilmediğinin altını çizen Arslan; “Sözleşmede bütün çalışanlara yönelik şiddet ve tacizden bahsediliyor. Dolayısıyla bu sözleşme, daha kapsayıcı bir sözleşmedir. Bu sözleşme sadece toplu sözleşme yaptığımız yerlerde değil, bütün çalışanlar için anlam ifade ediyor. Türkiye’de sigortalı çalışanları, memurları ve kendi hesabına çalışanları da dahil ettiğimiz zaman 25 milyonluk bir kesimden bahsediyoruz. Bu kesimde kendi çalışma şartlarından, şekillerinden başlayarak çok sayıda benzer ihlallerin olduğu maalesef bir gerçek. Ancak bunların hukuki platforma taşınması son derece sınırlı gerçekleşiyor. İş yerlerinde şiddet ve tacizin yargıya taşınmasında ciddi endişeler var. O nedenle şiddetle ve tacizle ilgili yaşananların gün yüzüne çıkarılmasında ciddi sıkıntılarımız var. Bir işçi böyle bir ihlalle karşılaştığı zaman başına ne geleceğini biliyor. Bu insanlığa da insan haklarına da aykırıdır” ifadelerine yer verdi.


“C190’I İÇSELLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR" 

İnsanların çalışma hayatlarından kopmamak adına travmalarını göz ardı ettiğini, yaşadıklarını gizlediğini dile getiren Arslan, şunları söyledi: 


“Adı konulmamış büyük travmaların yaşandığı bir alandan bahsediyoruz. İnsanlar, çalışma hayatından kopmamak adına fedakârlık yaptıklarını, sustuklarını söylüyorlar. Bu, insanı yaralıyor. Bizim; mekanizmaları kurmamıza, işletmemize ve mevzuatımızı buna göre yeniden düzenlenmesine ihtiyacımız var. İşte tam da burada C190 sayılı sözleşme devreye giriyor. Pek çoğumuzun algı olarak şiddet saymadığı davranışlar, bu sözleşmeye göre ihlâl. Çalıştığımız insanlara sert bir şekilde bağırmamızın bir ihlâl olduğunu bilmemiz gerekiyor. O yüzden, bu sözleşmenin bütün ayrıntılarıyla sendikalarımız tarafından incelenip içselleştirilmesi gerekiyor. Hepimizin bu konuda kendimizi kontrol etmemiz, empati yapmayı öğrenmemiz gerekiyor.”

“EĞİTİM ÇALIŞMASI BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR"

“Bir kısım özel sektör işverenleri bile C190 ile iş yerlerinde eğitimler vermeye başladı. Eğitimlere katılan işçilerin bakış açılarındaki değişim son derece olumlu ve istenilen istikamette” diyen Arslan, yeni eğitim çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu. 

Arslan; “Önümüzdeki günlerde başta konfederasyonumuz olmak üzere öncelikle sendikalarımızdaki, daha sonra işyerlerindeki çalışanlarımıza yönelik C190 sayılı sözleşme ile ilgili işverenlerle de konuşarak yeni bir eğitim çalışması başlatmamız gerekiyor. Buna inandırdığımız her işveren bu metnin toplu iş sözleşmesinde yer almasını kabul edecektir” dedi.

Hiçbir gerekçenin ‘Şiddete Sıfır Tolerans Belgesi’nin imzalanmasına mani olmadığını belirten Arslan, “HAK-İŞ’e bağlı diğer sendikalarımızda da bu belgeyi benzer törenlerle imzalayıp çalışanlarımıza, üyelerimize, mensuplarımıza ilan etmemiz gerekiyor. HAK-İŞ’e ve sendikalarımıza yakışan budur. Bunu, Hizmet-İş Sendikası’yla başlatmış olalım” şeklinde konuştu. 

ÖZ: “ILO C190’IN İMZALANMASI TOPLUMUMUZA YOL GÖSTERİCİ OLACAK" 

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Hizmet-İş Sendikasının Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz,  ILO’nun hazırladığı C190 sayılı sözleşmenin Türkiye tarafından kabul edilmesinin isabetli bir karar olacağını söyleyerek, “Türkiye’nin bu sözleşmeyi kabul etmesi, toplumumuza ve sivil toplum kuruluşlarımıza yol gösterici olacaktır. İstanbul sözleşmesiyle yaşanan tartışmalar, C190 sayılı sözleşmenin kabul görmesinin önündeki en büyük engel. Her şeye rağmen HAK-İŞ ve bağlı sendikalar olarak, çalışma hayatının ve özel hayatın her alanında şiddetin ve tacizin önlenmesi için gereğini yapmak zorundayız. Yaşananları görmeli, ders almalı ve tekrar yaşanmaması için adım atmalıyız” dedi. 

Arslan, konuşmaların ardından, Hizmet-İş Sendikası “Şiddete Sıfır Tolerans” Politika Belgesini imzaladı. Hizmet-İş Genel Merkez Gençlik Komitesi Başkanı Zeynep Kaya, tarafından “Şiddete Sıfır Tolerans” Politika belgesi okundu. 

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

23 Nis 2022 - 13:00 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.